Odwodniona skóra – jak ją naprawić?

Każdy z nas ma inną skórę. Możesz mieć skórę tłustą, suchą, wrażliwą lub mieszaną. To bardzo indywidualna, osobnicza cecha, którą dostajemy wraz z pulą genów od naszych rodziców.

Z pozoru każda inna, z innymi zaletami i z innymi wadami. Jednak istnieje jedna rzecz, która bardzo spójnie łączy te z pozoru odmienne cery - to odwodnienie skóry. 

Każdy z Was prawdopodobnie w pewnym momencie swojego życia doświadczył już -  bardziej lub mniej świadomie - odwodnienia skóry.  Jeżeli udało się zażegnać problem – super – gratulacje, ciesz się zdrową i piękna cerą nadal. Jest jednak wiele osób, którym pomimo prób, porad, testowania różnych kosmetyków, problem ten nadal spędza sen z powiek, dlatego polecamy Ci nasz dzisiejszy blogowy wpis. Będzie to ważna wiedza o tym jak dostrzec oznaki odwodnienia skóry, jak ją „uleczyć” i jak temu zapobiegać.

Jak rozpoznać odwodnioną skórę?

Skóra odwodniona jest często mylona ze skórą suchą. Podobieństwo jest ogromne, a różnica tylko jedna. Sucha skóra to jeden z jej rodzajów, skóra odwodniona to stan, czasowa kondycja. Dlatego też można powiedzieć, że o ile nawet bardzo sucha skóra nie musi być odwodniona, o tyle objawy odwodnienia mogą pojawić się na skórze suchej, tłustej, mieszanej, słowem każdej. Zaniedbanie „leczenia” odwodnionej skóry może prowadzić do wyprysków trądzikowych, podrażnień, suchych i łuszczących się plam, matowości i nie tylko. 

Odwodniona skóra jest spowodowana brakiem wody. Odwodnienie skóry występuje, gdy organizm traci więcej wody niż wchłania. Może to być spowodowane niewystarczającym piciem wody lub nadmiernym poceniem się, niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych, które powodują utratę wody.

Znajomość przyczyn odwodnienia skóry może pomóc w uniknięciu jej objawów. Te same siły, które odwadniają twoje ciało, również odwadniają skórę – a mianowicie brak wody, dieta, środowisko (tj. suche powietrze, ekstremalne temperatury, nadmierna ekspozycja na słońce), spożycie kofeiny i inne. Niektóre produkty do pielęgnacji skóry, takie jak kosmetyki do makijażu i środki myjące, i/lub ich niewłaściwe użycie mogą również odwodnić skórę. Każdy z tych czynników zmniejsza ilość wody zawartej w skórze, co każe organizmowi wytwarzać więcej sebum, aby zrekompensować brak wilgoci. 

Do kluczowych objawów odwodnienia skóry należą:

  • Zaczerwienienie
  • Swędzenie
  • Pieczenie
  • Łuszcząca się skóra
  • Stany zapalne
  • Uwrażliwienie
  • Zatykanie się porów skóry
  • Cienie pod oczami
  • Zwiększona ilość oraz głębokość zmarszczek i linii
  • Nieprzyjemne napięcie skóry
  • Matowy, zmęczony i poszarzały odcień skóry

  

JAK NAWILŻYĆ SKÓRĘ?

Po stwierdzeniu, że Twoja skóra jest odwodniona, zacznij podejmować kroki, aby zapobiec ponownemu odwodnieniu. Po pierwsze, upewnij się, że codziennie pijesz dużo wody. Następnie rozważ wprowadzenie pewnych zmian w stylu życia, w tym:  

  • Ogranicz spożycie alkoholu, kofeiny, cukru, sodu oraz innych pokarmów i napojów odwadniających organizm
  • Zwiększ spożycie warzyw, roślin strączkowych i owoców
  • Postaraj się spać 7-9 godzin każdej nocy
  • Ćwicz 3-5 dni w tygodniu
  • Unikaj uszkodzeń spowodowanych przez słońce: stosuj kremy z filtrami i noś odzież ochronną
  • Rzuć palenie

Jak pielęgnować odwodnioną skórę?

Aby „naprawić” odwodnioną skórę, musisz zadbać o swoją rutynową pielęgnację i ogólny stan zdrowia. Oznacza to nawilżanie od wewnątrz, o którym już wspominaliśmy, ale także od zewnątrz.

1. Umyj delikatnym środkiem oczyszczającym i letnią wodą

Najlepszym sposobem na oczyszczenie odwodnionej skóry jest delikatny środek myjący i letnia woda. Wybieraj środki czyszczące wolne od ostrych dodatków chemicznych i sztucznych zapachów, które mogą pozbawić skórę korzystnego nawilżenia i zaostrzyć wrażliwość.  Do oczyszczenia odwodnionej skóry polecamy: Velvet Cleansing Milk lub Antipollution Cleansing Cream, które delikatnie rozpuszczają zanieczyszczenia, nawilżają skórę i nie pozostawiają tłustego filmu.

2. Przywróć skórze prawidłowe pH

Tonik to jeden z podstawowych kosmetyków poprawiających kondycję cery, jednak bardzo często jest on pomijany w codziennej pielęgnacji. Pełni wiele zadań, jednak jego najważniejszą rolą jest przywracanie cerze odpowiedniego pH, które wynosi ok. 3,5 - 5,5. Zapewnia ono prawidłowe funkcjonowanie skóry, równowagę mikrobiologiczną oraz działanie antybakteryjne. Woda, mydła, żele do mycia twarzy zaburzają naturalne pH naskórka, podwyższając je, a to sprawia, że odczyn staje się bardziej zasadowy. To główny powód, dla którego stosowanie toniku jest niezbędne - my dla cery odwodnionej polecamy Gentle Tonic Lotion.

Toniki spełniają także inne funkcje. Zwiększają penetrację składników aktywnych z aplikowanych w kolejnych produktach, dodatkowo odświeżają, łagodzą podrażnienia oraz doczyszczają pozostałości po demakijażu twarzy. Tonizować cerę należy rano i wieczorem po oczyszczeniu skóry. Dodatkowo można aplikację powtarzać w ciągu dnia - w tym celu doskonale sprawdzą się produkty w formie mgiełek jak Moisturizing Marine MIst.

3. Użyj Serum

Jedna pielęgnacja skóry, której nie chcesz pominąć – zwłaszcza jeśli masz odwodnioną skórę – to serum jak Deep Moisturizer 24HSP. Zawiera głęboko nawilżające i bogate w przeciwutleniacze składniki, które działają cuda na odwodnioną skórę. Aż 97% składników pochodzenia naturalnego. Zawiera skoncentrowaną postać odnawiającego i chroniącego komórki kompleksu Cell Guard HSP®, aby pomóc widocznie złagodzić zaczerwienienia, podrażnienia i inne oznaki zapalenia. Zawarty w składzie Pentavitin oraz kwas hialuronowy  intensywnie i długotrwale nawilżają ją, wypełniają drobne zmarszczki mimiczne oraz zapewniają dogłębną regenerację.

4. Krem nawilżający - tylko jaki?

Krem do twarzy to baza codziennej pielęgnacji. Codzienne stosowanie kremu nawilżającego jest szczególnie ważne w przypadku skóry problematycznej, przesuszonej i skłonnej do podrażnień. Nawilżona skóra jest mniej podatna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych – zarówno promieni słońca, jak i bardzo niskich temperatur. Ważne jest także to, że odpowiednio nawilżona skóra starzeje się dużo wolniej, jest bowiem chroniona z zewnątrz (i od wewnątrz). Krem nawilżający jest niezbędny w przypadku każdego rodzaju cery.

W kosmetykach z algami morskimi ważne jest opóźnianie procesu starzenia się skóry. Algi morskie wykorzystywane są też w kosmetykach naturalnych przeznaczonych do skóry łojotokowej i trądzikowej, ponieważ oczyszczają cerę i mają działanie kojące. Znajdziemy w nich dużo witamin z grupy B, beta-karoten, witaminę C i E. Dzięki temu pobudzają regenerację naskórka, działają przeciwutleniająco, poprawiając wygląd skóry i opóźniając proces starzenia. Algi morskie bardzo korzystnie wpływają na poziom nawilżenia skóry dzięki zawartości aminokwasów egzogennych. Znajdziemy w nich także kwas hialuronowy, którego już nie musimy wam przedstawiać. Z oferty marki Thalion dla cery mieszanej i tłustej polecamy - Active Moisture Gel, dla cery normalnej, suchej, wrażliwej - Essential Moisturizing Cream.


5. Maska - dodatkowa porcja odżywczych składników. 

Maseczka na twarz to kosmetyk, który powinien być stałym elementem pielęgnacji każdej skóry, a w szczególności cery borykającej się np. z problemem odwodnienia. Dobra maseczka odznacza się przede wszystkim sporą koncentracją składników aktywnych. Dlatego efekt stosowania maski na twarz zauważymy już po pierwszym użyciu. Maseczki działają na zasadzie okluzji – pod warstwą produktu skóra nie paruje, nie traci wilgoci, a wydzielane przez nią ciepło wspiera wchłanianie składników odżywczych i aktywnych. Potrafi przynieść prawdziwe ukojenie zmęczonej twarzy, zregenerować ją, rozświetlić i przywrócić subtelne piękno. Pamiętaj jednak, by efekty jej działania były widoczne, stosuj ją cyklicznie. My szczególnie polecamy Moisturizing Plumping Mask  marki Thalion. Aksamitnie kremowa maseczka z silnym efektem uwodnienia i wypełnienia naskórka, która wyrównuje ubytki wilgoci, dostarcza niezbędnych składników energetyzujących, stymuluje funkcje obronne naskórka. Zastosuj ją 2-3 razy w tygodniu, nakładając preparat na twarz, szyję i dekolt, na 10 - 15 minut. 


Zobacz podobne wpisy

© 2019 Thalion by Thalion Polska