Zimowe ABC

Gdy przychodzi zima i na dworze robi się coraz chłodniej, mroźniej i wietrzniej, bardzo szybko zmieniamy naszą garderobę i szukamy ubrań, które pomogą nam znieść niekorzystne warunki atmosferyczne. Czy wtedy też myślimy o pielęgnacji skóry? Bardzo często niestety nie – a przecież skóra to „ubranie” dla naszego ciała.

Jak zatem zaopiekować się skórą i na jakie składniki warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze kosmetytków? Z chęcią podzielę się z Wami kilkoma wskazówkami.

Rozpocznę od tego, jakie symptomy najczęściej pojawiają się na skórze, gdy pielęgnacja nie w pełni odpowiada na jej potrzeby. Wraz ze spadkiem temperatury spada poziom nawilżenia skóry. Oprócz zimowej pogody ogrzewanie w pracy, domu, aucie, dodatkowo wzmaga jej odwodnienie. Nie zapominajmy zatem, że sucha skóra może rozwinąć się na każdej części ciała, więc nie ograniczajmy się jedynie po pielęgnacji twarzy. A kiedy skóra jest sucha, odczujemy na niej szorstkość, nieprzyjemne napięcie, miejscami nawet swędzenie, a nawet może pojawić się intensywne zaczerwienienie lub drobne ranki. Warto zwrócić także uwagę na „zimową wysypkę”, która często pojawia się właśnie w ekstremalnych - zimowych warunkach pogodowych. Ale to jeszcze nie wszystko. Mniej światła słonecznego, dieta uboga w świeże owoce i warzywa, przez co brak witamin i innych makroelementów pozbawia ją także składników odżywczych, przez co widzimy zmiany w kolorycie – staje się ziemista, zmęczona, matowa.

Wszystkie te powyższe symptomy wiążą się z uszkodzeniem bariery hydro-lipidowej skóry, przez co traci swoją naturalną „tarczę obronną”. W dużym skrócie, zdrowa skóra to taka, w której warstwa hydrolipidowa (czyli wodno-tłuszczowa) jest nienaruszona.

Co warto zmienić w swojej codziennej pielęgnacji zimą?

1. Zmień produkty do codziennego mycia i demakijażu z lekkich formuł żelowych lub wodnych na postać olejków i kremów. Jako trener marki Thalion mogę polecić zimą szczególnie:

DEEP CLEANSING OIL

Czyli oliwkę hydrofilną do demakijażu twarzy, oczu i ust. Delikatna, oleista tekstura, zmieniająca się przy kontakcie z wodą, w jedwabiste mleczko nie tylko oczyści skórę z zanieczyszczeń, ale także wzbogaci ją cennymi olejami algowymi.

ANTI-POLLUTION CLEANSING CREAM

To doskonała propozycja zwłaszcza dla mieszkańców dużych miast. Skutecznie usuwa zanieczyszczenia i toksyny, neutralizuje szkodliwe działanie metali ciężkich i wolnych rodników.

2. Zmniejsz czas i temperaturę wody w codziennej kąpieli.

Podczas gdy zimowa pogoda może wydawać się optymalnym czasem na długą, gorącą kąpiel, spróbuj się powstrzymać. Długotrwały kontakt z gorącą wodą może pozbawić skórę naturalnego nawilżenia, pozostawiając ją jeszcze bardziej suchą niż wcześniej

3. Produkty nawilżające zastąp odżywczymi.

Lekki balsam, żel, krem, mleczko mogły zadowolić skórę podczas letnich dni, ale zimą okazują się niestety za „słabe”. Na co zatem zwrócić uwagę – już wyjaśniam. Składniki przynoszące ukojenie suchej skórze dzielimy nahumektanty jak np. kwas hialuronowy, kwas PCA, mocznik czy gliceryna orazemolientyjak np. naturalne oleje, masła, woski. Pierwsza z grup to humektanty, czyli higroskopijne substancje przyciągające wodę do naskórka ze skóry właściwej oraz środowiska, jeśli powietrze jest wystarczająco wilgotne oraz wiążące ją w naskórku.Humektanty o mniejszych cząsteczkach wnikają głębiej w naskórek, gdzie wiążą wodę. Te o większej cząsteczce, jak kwas hialuronowy, kolagen lub sorbitol działają na powierzchni skóry, gdzie wiążąc wodę tworzą delikatny film.I właśnie związana przez humektanty woda może łatwo odparować, szczególnie w suchym środowisku, z którym zimą mamy styczność. By temu zapobiec, konieczna jest okluzja, którą otrzymujemy stosując emolienty. To cięższe, tłuszczowe substancje tworzące na skórze film zapobiegający odparowaniu wody. Zasada jest więc prosta – im cieplej na dworze, tym więcej humektantów szukajmy w kosmetykach. Im zimniej – przewaga emolientów przywróci komfort. Co szczególnie polecam:

VELVET BODY BUTTER

Balsam do ciała na bazie masła Shea, olejów i ekstraktów alg: Laminaria, Ulva. Pełen witamin i odżywczych składników, nawilża, natłuszcza i odżywia skórę. Idealny do stosowania codziennie wieczorem po kąpieli.

NUTRI PROTECTIVE COCOON CREAM

Krem do twarzy bogaty w naprawcze lipidy oraz kompleks nawilżający. Intensywnie wspomaga procesy regeneracji, przywraca komfort i miękkość naskórka.

4. „Na cebulkę”

Tak jak musisz nałożyć kolejną warstwę odzieży, aby utrzymać ciało w cieple w chłodniejsze miesiące, tak samo skóra potrzebuje tego samego, aby zapobiec przesuszeniu. Nakładanie warstw pozwala na jednoczesne rozwiązanie wielu problemów związanych ze skórą przy użyciu różnych produktów. Nie masz pewności – jak to zrobić poprawnie – udaj się po poradę do Kosmetologa, który dobierze odpowiednie do kondycji cery produkty. Dobrą zasadą jest nakładanie warstw od najlżejszej do najcięższej (tj. najpierw wodnisty tonik, hydrolat lub esencja, następnie serum, a następnie krem).

5. Maska – Twój produkt SOS

Poziom nawilżenia skóry zaczyna spadać po południu i trwa przez noc, więc zastąpienie kremu na noc produktem typu maska, zwłaszcza o kremowej konsystencji, której nie musimy zmywać, jest niezwykle pomocne w utrzymaniu nawilżenia skóry. Jeżeli szukasz takiego produktu sięgnij po:

NUTRI COMFORT MASK

Ta odżywcza maska z kompleksem łagodzącym to nie tylko świetny produkt przywracający skórze suchej ukojenie, ale także naprawa niewidzialnych „mikro-uszkodzeń”.

6. Dobrze się odżywiaj i pij dużo wody.

Gdy skóra jest bardzo sucha, pomocne mogą być także pokarmy lub suplementy zawierające kwasy tłuszczowe omega-3 lub omega-6, spożywaj orzechy włoskie, oliwę z oliwek i awokado. Nie przesadzaj z alkoholem, kofeiną i kawą, ponieważ są to diuretyki, które powodują odwodnienie.I pij mnóstwo wody. 

7. Zadbaj o dłonie

W zimowych warunkach, one także mają częsty kontakt ze śniegiem, wystawiamy je na mróz, wiatr. A w dzisiejszych czasach obowiązek dezynfekcji dłoni preparatami na bazie alkoholu – dodatkowo pogarszają ich kondycję. Dlatego miej zawsze przy sobie krem do rąk i wmasuj go w dłonie nawet kilka razy dziennie, a szczególnie po każdorazowym ich umyciu. Polecamy do tego:

HAND TREATMENT CREAM

Krem do rąk działający ochronnie i regenerująco. Łagodzi podrażnienia, chroni przed wysuszeniem, wzmacnia paznokcie. Przyda się także jako wsparcie przy częstej dezynfekcji dłoni.

8. SPF potrzebny także zimą

W jasne zimowe dni śnieg odbija promienie słoneczne zwiększając ryzyko ekspozycji nawet do 80 procent. Oznacza to, że niezależnie od tego, czy jesteś na stoku, bawisz się na śniegu, czy po prostu spacerujesz po parkingu, stosowanie kremów przeciwsłonecznych jest tak samo ważne, jak latem. Nie daj się zwieść ciemniejszym, ponurym zimowym dniom. Szkodliwe promienie UV słońca mogą przenikać chmury i nadal powodować uszkodzenia – a to najszybszy kro do jej przedwczesnego starzenia. Rozwiązaniem dla Ciebie będzie:

DAILY VEIL SPF50+

Bloker – dla każdego rodzaju cery o szerokim spektrum działania: chroni skórę przed promieniowaniem UVA, UVB, Blue LIGHT, toksynami, płynącymi ze środowiska. A co najważniejsze – można go stosować także pod makijaż.

Zapamiętaj i wprowadź do codziennej rutyny tych 8 pozycji, a zima nie będzie już straszna.


Zobacz podobne wpisy

© 2019 Thalion by Thalion Polska